O scenie

SCENA ELFFÓW

czyli
Miejsce Sztuki w Śródmieściu Warszawy
w
kultowym SPATiF-ie

 • Scena Elffów – nowatorski projekt artystyczno-edukacyjny skierowany do całych Rodzin.

 • Jego cechy charakterystyczne to:

  • niestandardowe i interdyscyplinarne formy artystyczne,
  • połączenie kameralnego teatru lalek  z interakcją
  • brak tradycyjnego podziału na scenę i widownię,
  • nastrojowe wnętrze i kameralny klimat (od 35 do 60 osób),
  • przekaz przygotowany dla konkretnych grup wiekowych dzieci, adekwatnie do ich poziomu percepcji,
  • wspólne uczestnictwo rodziców i ich pociech,
  • możliwość poznania ciekawych twórców.,
  • autorskie spektakle i autorskie artystyczno – interaktywne spotkania dla rodziców i dla dzieci
 • Scena Elffów przełamuje utarte schematy myślenia i łamie konwenanse w sztuce. Tworzy nowe słowa, nowy rodzaj jak:  spektakl-zabawa, spektakl na widzów i mapety, spektakl na fortepian i marionetki, spektakl-lekcja, spektakl na gitarę elektryczną, aktorów, widzów i lalkę artystyczną, koncerto-spektakl dla najmłodszych, i starszych dzieci w wieku od 2 do 10 lat. W najbliższej przyszłości planujemy rozszerzyć ofertę o koncerto-spektakle dla dzieci i młodzieży.

 • Za pomocą różnorodnych środków wyrazu: lalki,  teatr, aktor, muzyka, taniec, śpiew, słowo, plastyka i improwizacja, Elffy pobudzają widzów do współtworzenia i współdziałania z takimi artystami jak Ani Polarusz, Weronika Lewoń, Krzysztof Cybiński, Alina Więckiewicz, Patryk Huńkowski, Krzysztof Kowalewski, Grzegorz Grzywacz, Piotr Boruta i Alicja Pietruszka.

 • Naszym celem jest uwrażliwianie na estetykę i sztukę Lalki i kameralnego teatru małych i dorosłych oraz nauka poprzez wspólną, rodzinną zabawę. Elffy są jakby łącznikami między dzieckiem a rodzicem. Z Elffami rodzice wyruszają w magiczną podróż ku lepszemu poznaniu siebie i swoich pociech. Oprócz Ani Polarusz w działaniach Sceny Elffów udział biorą inni uzdolnieni i znani twórcy: muzycy, aktorzy, mim. Scena Elffów prowadzi także różnego rodzaju artystyczne interaktywne spotkania ze sztuką dla całych Rodzin.

Kliknij aby wyświetlić krótką historię

Scena Elffów to autorski projekt artystyczno-edukacyjny, powołany do życia w maju 2011 r. przez dwie twórcze osoby: Marię Romę Klatkę

(Ro-mari) i Ani Polarusz (Ani-rusz).                                                    

Maria Roma Klatka (Ro-mari) jest wokalistką o niekonwencjonalnym podejściu do sztuki. Muzykę łączy z teatrem, muzykoterapią i choreoterapią. Elementy te wykorzystywała podczas swoich licznych zajęć z osobami niepełnosprawnymi. Jest dwukrotną finalistką Konkursu Piosenki Aktorskiej w ramach Festiwali Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu (2003 i 2009).

Była frontmenką zespołu integracyjnego „November Project”. Występowała także wraz z Lutosławski Quartet śpiewając tanga argentyńskie i polskie. Maria Roma Klatka prowadziła zajęcia teatralno -muzyczne dla dorosłych osób z autyzmem, nagrywała dla Polskiego Radia oraz współpracowała z Fundacją „Cała Polska czyta Dzieciom”. Ukończyła studia podyplomowe
w Guildhall Scholl of Music & Drama na innowacyjnym kierunku Leadership In Music (studia podyplomowe łączące elementy kreatywnego zarządzania kulturą, w szczególności projektami interkulturalnymi i interdyscyplinarnymi, pedagogiki oraz psychologii muzyki). W Londynie była współzałożycielką zespółu „The Watu”, w skład którego weszli muzycy z Tanzanii, Szwecji
i Polski. Oryginalne brzmienie zespołu stanowiło połączenie wielu różnorodnych stylistyk: muzyki afrykańskiej, polskiego folku, jazzu i muzyki barokowej.

W 2008 roku powołała do życia „The Strange World Project”. W tym oryginalnym, międzynarodowym spektaklu „cross-arts”, który odbył się w Teatrze „The Space” w Londynie, wystąpili nawzajem się dopełniając, muzycy, artyści sprawni inaczej i tancerze.

Anna Polarusz (Ani-rusz) jest absolwentką Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych w Kijowie (1996 r.-dyplom na Wydziale Reżyserii). Projektuje i wykonuje: scenografię, malarstwo, marionetki, małe formy rzeźbiarskie (statuetki głównie z porcelany). Nie ustaje w swoich twórczych poszukiwaniach. Reżyseruje spektakle i pisze do nich scenariusze. Aktorstwo też nie jest jej obce. W latach 1995-2007 pracowała w Kijowskim Państwowym Teatrze oraz w Kijowskim Państwowym Teatrze Marionetek, z którym wiele podróżowała po całej Europie. Równoległe prowadziła swoją własną firmę „POLARUSZ”, która zajmowała się tworzeniem autorskiej ozdobnej lalki (art-doll). Współpracowała z wieloma wybitnymi artystami takimi jak: Juri Murawicki, Michail Jaremczuk, Eugenia Gapczyńska i Viktoria Gress oraz Andrzej Łojko. Po przybyciu do Polski w 2007 r. powołała do życia autorską pracownię teatralną oraz galerię „ANI-RUSZ” przy „Laboratoriach Twórczych” w Warszawie. W ramach tego projektu zrealizowała wiele autorskich warsztatów teatralno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z tworzenia i animacji marionetek oraz wystawiania spektakli.  W Belgii, Czechach i w całej Polsce miała też liczne wystawy swoich lalek, marionetek i statuetek. Jej najnowszą ekspozycję pt. „Bryzgi” w Królewskiej Cukierni Wilanowskiej w Muzeum Pałacu w Wilanowie. Wystawiała swoje spektakle w Belgii, Czechach i w całej Polsce; miała też liczne wystawy swoich lalek, marionetek i statuetek. W 2011 powołała do życia razem z Marią Romą Klatką, „Scenę Elffów” ( miejsce sztuki na Starówce) czyli nowatorski projekt artystyczno-edukacyjny skierowany do całych Rodzin.

Od 2011 (do chwili obecnej) Ani Polarusz współpracuje z Teatrem Królewskim w Muzeum Pałacu w Wilanowie i należy do Stowarzyszenia Twórczego Sceny Królewskiej. Jest też członkiem ZASP (Związku Aktorów Scen Polskich).

Twórcy sceny

Czyli nasza czwórka

Ani Polarusz

_______________

Absolwentka Uniwersytetu Kultury i Sztuk Pięknych w Kijowie na Wydziale Reżyserii. Projektuje i wykonuje: scenografię, malarstwo, marionetki, małe formy rzeźbiarskie – jak autorskie ozdobne lalki (art-doll). Nie ustaje w swoich twórczych oszukiwaniach. Reżyseruje spektakle i pisze do nich scenariusze. Aktorstwo też nie jest jej obce. Realizuje wiele autorskich warsztatów teatralno-plastycznych dla dzieci, młodzieży i dorosłych z tworzenia i animacji marionetek oraz wystawiania spektakli.  W Belgii, Czechach i w całej Polsce miała też liczne wystawy swoich lalek, marionetek i statuetek. W 2011 powołała do życia razem z Marią Romą Klatką „Scenę Elffów”. Od 2011 (do chwili obecnej) współpracuje z Teatrem Królewskim w Muzeum Pałacu w Wilanowie. I wstąpiła w Stowarzyszenie Twórcze Scena Królewska.

Patryk Huńkowski

_______________

Absolwent Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie. Dyplom  na wydziale Dyrygentury Chóralnej. Z zamiłowania kompozytor, aranżer, producent muzyczny. Od ponad 7 lat instruktor i nauczyciel gry na instrumentach klawiszowych. Manager, nadworny kompozytor i producent muzyczny zespołu The Voices – Finalistów 3. edycji programu X Factor. Tworzył muzykę m.in. dla Starej Prochowni, Teatru Sztuk Wielu, Wydawnictwa Wielki Błękit, współpracował m.in. z Dorotą Miśkiewicz, Mieczysławem Szcześniakiem, zespołem Sound ‘n’ Grace. Od kilku lat współpracuje z Anną Polarusz, nadworny kompozytor, aranżer Sceny Elffów.

Weronika Lewoń

_______________

Aktorka/ lalkarka, freelancerka; absolwentka kierunku aktorskiego Wydziału Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku, Akademii Teatralnej w Warszawie. Zakończyła studia magisterskie w Instytucie Kultury Polskiej UW. Związana ze Sceną Elffów od września 2013r. Współpracuje również z Teatrem K3 w Białymstoku oraz Sceną Marionetek Warszawskiej Opery Kameralnej. Prowadzi warsztaty dla dzieci i młodzieży. Uczestniczyła w warsztatach z piosenki aktorskiej ze Zbigniewem Zamachowskim i Wojciechem Kościelniakiem. Ukończyła dwa etapy kursu animacji poklatkowej w Se-ma-forze.

.

Marcin Jurkiewicz

_______________

Marcin Jurkiewicz odpowiada za kontakt z mediami, marketing oraz administrowanie stroną www i fb. Sztuka muzyczno-słowna jest dla niego bardzo ważna :-). Zajmuje się  także pisaniem (teksty, scenariusze), tworzeniem autorskiej muzyki (m.in. w zespole Kwantz Pantz, jako Bassmover) oraz (czasami) aktorstwem. W 2014 r. skomponował ilustrację muzyczną do spektaklu pt. „Na żywo”, Eksperymentalnego Teatru Ukraińskiego w Warszawie i wykonał ją wraz z męską częścią kwantzowego składu.

Artysci sceny

Dominika Buczek-Klimczuk

Absolwentka Wydziału Aktorskiego PWST im. Ludwika Solskiego w Krakowie z roku 2004 – ze specjalnością wokalno-estradową. Jednym z jej dyplomów był recital piosenek Janusza Grzywacza do tekstów Wiesława Dymnego pt. „Człowiek Ogromny”. Dominika grała i śpiewała do tej pory w kilku teatrach w Polsce (Kraków, Rzeszów, Warszawa), zagrała w filmie ( „Życie pod murem”) i kilku serialach („Klan”, „Ja wam pokażę” „Samo życie”, „Na Wspólnej”), jest laureatką 26. Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu.Aktualnie bierze udział w wielu ciekawych projektach m.in. w cyklu reklamowym pracuj.pl.
Na Scenie Elffów wciela się w przezabawną i rozśpiewaną Talentkę.

Alicja Pietruszka

W sezonie 2012/13 aktorka Teatru Arka we Wrocławiu; obecnie kolejna freelancerka na rynku. Angażuje się w liczne projekty niezależne z różnych dziedzin sztuki – spektakl „Przypadek obiektywny” reż. Justyna Schabowska, „Mein idishe mame” – koncert pieśni żydowskich, warsztaty teatralne „Bez granic” – projekt polsko – niemiecki z osobami niepełnosprawnymi. Ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie, Wydział Sztuki Lalkarskiej w Białymstoku. Od listopada 2014 współpracuje ze Sceną Elffów.

 

Grzegorz Grzywacz

Mim/ klaun. Jako mim tworzy etiudy pantomimiczne dla dzieci i dorosłych, np.: „Przygoda w pociągu”, „Polowanie na szympansa”, „Robot”, „Na przyjęciu”, „Dyrygent”. Jako klaun oferuje: zabawy, żonglerkę, diabolo, mini koszykówkę, chodzenie na szczudłach, maxi skakanka, kręcenie talerzem na patyku, naukę pantomimy na wesoło.

 

Partnerzy